21.12.2023

Lise Öğrencilerine Yönelik Umre Ödüllü Bilgi Yarışması

LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK GENÇLİK BİLGİ YARIŞMASI USUL VE ESASLARI

1- Yarışma 09 Mart  2024 Cumartesi günü saat 14.00’te yüz yüze yazılı olarak yapılacaktır.

2- Başvurular yarisma.diyanet.gov.tr adresinden yapılacak olup yarışmaya ilişkin tüm duyurulara bu site üzerinden ulaşılabilecektir.

3- Başvurular 29 Aralık 2023 tarihinde başlayacak, 01 Mart 2024 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

4- Yarışmaya, yalnızca örgün ve açık öğretime devam eden lise öğrencileri arasından 1 Ocak 2005 ve sonrasında doğanlar katılabilecektir.

5- T.C. vatandaşı olmayan yabancı uyruklular yarışmaya başvuru yapamayacaklardır.

6- Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kadrolu ve sözleşmeli personeli (fahri ve vekil olanlar dahil) yarışmaya katılamayacak; ancak daha önce fahri ve vekil olarak görev yapmış olup aktif olarak görevde bulunmayanlar sınava katılabileceklerdir.

7- Daha önceki yıllarda Başkanlıkça düzenlenen herhangi bir yarışmada umre ödülü ile ödüllendirilen öğrencilerin yarışmada ödüle hak kazanmaları halinde sıralamada yer alan bir sonraki yarışmacı ödülü kazanmış olacaktır.

8- Adayların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları hususunda kendi beyanları esas alınacak olup yarışmayı kazandıkları takdirde bilgilerini ibraz etmeleri istenecektir. Aranan şartlara uymayan yarışmacı başarısız sayılacaktır.

9- Yarışmacılar Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından “Dinim İslâm Temel Bilgiler ve Mukaddes Miras Kudüs” isimli eserlerden sorumlu olacaklardır.

10- Yarışma neticesinde her ilden birincilik elde eden ile birincilik elde edenler dışında Türkiye genelinde dereceye giren ilk 44 öğrenci Başkanlığımız tarafından umre ile ödüllendirilecek; ayrıca müftülükler dereceye giren diğer öğrencileri imkânları nispetinde ödüllendirebileceklerdir.

11- Umre ödülüne hak kazanan öğrenciler yurt dışı harcı ve pasaport işlemlerini kendileri yapacaklardır.

12- Yarışmaya ilişkin itirazlar yarışma ön sonuçlarının açıklanmasından itibaren 5 iş günü içerisinde elektronik posta yoluyla yarisma@diyanet.gov.tr adresine yapılabilecektir.

13- Yarışma sonuçları yarisma.diyanet.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir. Her yarışmacı yarisma.diyanet.gov.tr adresine bırakılan linkten T.C. kimlik numarasını girmek suretiyle yalnızca kendisine ait puanı, il sıralaması ve ülke sıralaması,  doğru/yanlış işaretlediği soru, boş bıraktığı soru sayısı verilerine ulaşabilecektir.

14- Yarışma süresi 80 dakikadır ve yarışma 50 sorudan oluşup her bir soru 2 puan değerinde olacaktır. Yarışma sonrasında komisyon kararı ile iptal edilen sorular doğru kabul edilecektir.

15- Yarışmada yanlış cevaplar dikkate alınmayacak sadece doğru cevaplar üzerinden puanlama yapılacaktır.

16- Yarışma puanları eşit olan adaylardan, yaşı büyük olana öncelik verilecektir. Yaşta da eşitlik olması halinde öğrenciler il müftülüğüne davet edilip çekilecek kura ile kazanan öğrenci tespit edilecektir.

17- İl birincileri sistem üzerinden sonuçlarını görebileceklerdir.

DİN HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ